PORADNA

SCHODIŠTĚ A ZÁBRADLÍ

Schodiště je dominantou interiéru – ať už v bytě nebo rodinném domě – a každá dominanta prostoru vyžaduje pozornost při navrhování designu i realizaci. Interiérové schodiště plní nejen svou komunikační funkci, ale je i estetickou, a po finanční stránce nemalou, hodnotou bytu nebo domu. Design posouvá tento interiérový prvek do dimenzí, kam řadíme umělecké doplňky,  atypický nebo historický nábytek. Díky čím dál více spolehlivějším a dokonalejším konstrukcím si designéři mohou dovolit unikátní řešení. Nejde však ale jen o extravaganci, nýbrž o to, aby celek schodiště korespondoval s designem celého interiéru. K designérské originalitě nebo oživení se dnes používají různé doplňky, netradiční materiály či povrchová úprava.


ŘEŠENÍ SCHODIŠTĚ PŘI VÝSTAVBĚ NOVÉHO DOMU

Investujete-li do výstavby úplně nové budovy (ať už soukromé nebo komerční) a vyžaduje-li její dispozice schodiště, neodsunujte jeho řešení do pozadí. Při řešení schodiště je nejdůležitější promyslet jeho umístění jak v určitých místnostech, tak v celém interiéru. Prostor v běžném rodinném či bytovém domě zvětšujeme právě více poschodími. Zaměříme-li se na rodinný dům, zůstává faktem, že může mít maximálně dvě nadzemní, jedno podzemní podlaží a podkroví, což znamená, že schodištěm spojujeme až čtyři nad sebou umístěné prostory.  Jde totiž o zcela zásadní věc, jelikož z projektů, které zákazníci předkládají k ocenění, se často dozvídáme, že se v novém domě do detailů řeší doslova všechno – jen na schodiště dojde řada až někdy na konci procesu. V těchto případech je pak charakteristické, že je nutné skloubit požadavek na pohodlné a elegantní schodiště, ale “hlavně ať zabere co nejméně místa!”. 

SCHODIŠTĚ – KONSTRUKCE, TYPY, MATERIÁL A VŠE, CO SE HO TÝKÁ

A začneme tím nejdůležitějším, a to uvedením vlastností správného schodiště.

1. Funkčnost
Schodiště musí přesně odpovídat použití, pro které je určeno. Interiérové schodiště rozhodně nepatří do venkovních prostor.
2. Pohodlnost
Pohodlností myslíme mimo jiné dostatečnou šířku schodiště a výšku nášlapů. Jednoduchou pomůckou pro určení této vlastnosti je fakt, že by se na schodišti měli dva lidé bez problémů vzájemně vyhnout. Standardní šířka schodiště je 90 cm, přičemž reálné rozměry se pohybují v rozmezí od 60 do 120 cm. Běžná výška nášlapu bývá v rozmezí 16 až 19 cm. Ke komfortu schodiště patří také jeho osvětlení. Ideální je, pokud schodiště umístíme tak, že je ve dne osvětleno přirozeným světlem. Stejně tak ale potřebujeme i osvětlení umělé, jelikož po schodech budeme chodit i po soumraku a před rozbřeskem. Komfortní je zcela určitě takové schodiště, které “žije s námi”. Tzn. že schodišti, a v této roli zejména zábradlí důvěřujeme natolik, že se v domě nebojíme o děti, které v něm vyrůstají, a v pozdějším věku i o sebe, začnou-li se projevovat pohybové obtíže. Za nepohodlné považujeme kluzké schodiště a v případě pádu si určitě zanadáváme, když narazíme na ostré hrany. Aby schodiště nebylo kluzké, používají se speciální povrchové úpravy. Další možností je vybroušení drážek na okrajích stupnic, které se osadí speciálními pásky s protiskluzovým povrchem.
3. Tuhost
Tato vlastnost odráží vhodnost použitých materiálů tak, aby nedocházelo ke tvarové deformaci schodů v prostoru.
4. Odolnost schodnic proti opotřebení
Vzniklé rýhy a vrypy na povrchu schodnice ukazují na použití měkkých či nedostatečně zpracovaných materiálů. Mechanickou odolnost podporuje kvalitní povrchová úprava schodnic.
5. Hlučnost schodů neboli jejich rezonance
Této vlastnosti je důležité si všímat při kotvení schodiště u stěny. Zvuk schodů by se neměl přes kotvící příčku nést do sousedící místnosti.

ZÁBRADLÍ

Zábradlí je základní prvek určující bezpečnost schodiště. Nenechte se zlákat k esteticky zajímavým schodům bez zábradlí. Volba schodiště bez zábradlí nebo pouze s jednostranným zábradlím – jednoduchým madlem – je často volbou extrémní, když máme málo místa. Z hlediska designu je tato varianta využívána nejčastěji v moderních loftových bytech nebo v exteriérech. Přesto žádné schodiště přesahující výšku 50 cm se neobejde bez zábradlí, jelikož jde o bezpečnostní normu. Navíc dům bez zábradlí neprojde kolaudací. Zábradlí zajišťuje ochranu před pádem a oporu při chůzi, odolává tedy dvojímu zatížení – ze strany a shora. 
Rozměrové parametry zábradlí by měli být následující: Madla zábradlí musí být umístěna alespoň 90 cm nad hranou každého schodu, ideálně pak 110 cm (běžně se používá průměr – 100 cm). Ovšem hloubka prostoru nesmí při 90 cm přesáhnout 3 metry, při hloubce volného prostoru 3 až 12 metrů musí být madlo vysoko právě alespoň 100 cm. Z důvodů bezpečnosti dětí se používá ještě takzvané dětské madlo, které umisťujeme ve výšce 40 až 70 cm. Výplň zábradlí může být libovolná – plná, mřížová, sloupková či tabulová.. 
Je velmi důležité, aby žádné madlo nemělo ostré hrany či různé výstupky, dosáhli jsme ideálního stavu. Zábradlí může být úplně samostatné, může ale také být připevněné ke stupňům či nosné konstrukci. Umístit jej lze jak vertikálně, tak horizontálně. Mezi vertikální členění patří například svislé tyče, které navíc opticky prostor výškově prodlužují, takže v interiéru sehrávají hned dvojí roli. Další možností, jak si pohrát s prostorem, jsou horizontální šikmé výplně, jež schodiště tzv. vyplní a opticky sníží. Určitě bychom však pro zábradlí měli volit stejné materiály a jejich kombinace, jako pro schodiště. Zábradlí je přece neoddělitelná součást schodiště, a proto se významně podílí na jeho celkovém vzhledu.


MATERIÁLY ANEB SCHODIŠTĚ VE SLUŠIVÉM KABÁTKU

Dnešní trendy schodiště jsou ve znamení jednoduchosti, vzdušnosti a lehkosti. Nejčastěji zákazníci volí přímý typ schodiště, který je nejen tvarově jednoduchý a čistý, ale designérům umožňuje zaměřit se na pestrou volbu dílčích materiálů použitých na schodnice, podstupnice či zábradlí. Díky barevné i tvarové rozmanitosti dnešních materiálů většinou usilujeme o to, aby se schodiště stalo originálním uměleckým dílem. Pokud jste se již po nějakém schodišti poohlíželi, neuniklo Vám určitě, že většina elegantních schodišť je vyrobena z kombinace více odlišných materiálů. I když se tedy dále budeme zabývat jednotlivými materiály, předložíme Vám i možnosti, jak je lze kombinovat. Možnosti jsou prakticky neomezené, jen byste neměli zapomenout na pravidlo, že někdy “Méně znamená více”. Na jedno schodiště je tudíž nevhodné použít více jak dva druhy materiálu.

Dřevěné schodiště

Dřevo je tradičním materiálem používaným na výrobu schodiště. Dodává interiéru přírodní atmosféru, a tou rozhodně nic nezkazíte. Na druhou stranu celodřevěná schodiště působí plně, někdy až těžkopádně, což z hlediska designu není optimální. Proto je ideální a velmi elegantní kombinovat dřevo z kovovými komponenty. Nejčastěji jsou proto využívána v klasických či dobových interiérech, kde mohou být doplněna ozdobnými kazetami, lištami či řezbami.  Snad jedna z mála výtek, která směřuje k funkčnosti dřevěných schodů, je všeobecně známý specifický zvuk vrzajícího dřeva. Nejčastěji se pro výrobu dřevěného schodiště používají z měkkých dřev smrk a borovice, z těch tvrdých potom dub, buk, jasan a javor. Přednost většinou dostane měkké dřevo, jelikož je levnější. Odborníci však radí pravý opak, tedy připlatit si za tvrdé dřevo, obzvláště chcete-li schodiště celodřevěné. Cenově nejdostupnější z nich je buk, který je nenáročný na údržbu a navíc poměrně odolný. Mezi méně často používané dřeviny patří modřín, olše, bříza, třešeň, ořech a exotické dřeviny jako je teak, mahagon či oliva, které působí velmi reprezentativně. Za zmínku stojí ovšem také fakt, že dřevo se může také mořit do těchto exotických odstínů. Velmi moderní a elegantní je v současné době mořené dřevo do barvy šedé a barvy černého ebenu, které úžasně kontrastuje s použitými kovovými komponenty zábradlí.

Povrch každého dřeva je třeba dále upravit. I u schodiště se nejběžněji používá bezbarvý lak. Své příznivce však postupně nacházejí i tvrdé voskové oleje. Dnes jsou tyto výrobky odolné jako laky, navíc olej na dřevě výrazněji vykreslí jeho přirozenou strukturu. Další výhodou oleje je možnost lokálních oprav.  Pokud jej budete šetrně udržovat určeným přípravkem, vydrží Vám deset a více let.

Dosud jsme však pojednávali pouze o masivu. Dřevo ale nabízí další možnosti, které jsou pro výrobu schodiště vhodné. Využitelné jsou zejména v moderních interiérech, do kterých se nehodí klasický dekor dřeva a klient nechce sáhnout po úplně odlišném materiálu. Na mysli máme spárovku, biodesku, MDF desku nebo dokonce překližku s rozličnými povrchovými úpravami.

S výrobou a montáží  jakéhokoliv zábradlí máme bohaté zkušenosti. Vyrobíme Vám rádi nejen celodřevěná schodiště, dřevěné obklady nebo zábradlí, ale i moderní schodiště  s libovolnými materiálovými kombinacemi. Z výše uvedených informací tedy poskládejte svoji představu o tvaru, typu a materiálu Vašeho schodiště a oslovte nás.

 
      
                                               
 

   Domů           Kontakt           Záruka          Top         Galerie         Recenze